3-2-1 Akcija
Autor: Administrator , 26. 6. 2023.

European School Education Platform

Mentorice ovog projekta bile su profesorice Marina Zlatarić i Irena Kavajin. Projekt smo započeli izabranim logom naše učenice V. Z. Realizirali smo ga u okviru područja kultura i mediji na nastavi Hrvatskoga jezika. Učenici su usvajali vještine fotografiranja i snimanja kamerom, fotoaparatom i pametnim telefonima. Mentori iz partnerskih škola osmišljavali su mjesečne zadatke koje su rješavali svi učenici uključeni u projekt, a sudjelovali su učenici naše škole od 6. do 8. razreda.

Više pod OPŠIRNIJE.

1) Učenicu su trebali napisati sinopsis i scenoslijed za jednominutni film.

Primjeri:

Naslov: CRVENA TRAKA

SINOPSIS

Dvije djevojčice, Ema i Mima, hodaju prema učionici. Međusobno šapću i smiju se.

Iz suprotnog smjera dolazi Ana. Misli da se njoj smiju. Neugodno joj je.

Ema i Mima ulaze u razred. Šapuću nešto učenicima u razredu.

Ulazi Ana i to vidi. Posrami se.

Sjedne daleko od svih.

Do Ane dolaze Ema i Mima.

Mima Ani u ruku pruža kraj dugačke mašne.

Ana je začuđena. Ema ju potiče da povuče kraj mašne.

Ana je povuče. U razredu se u zrak podižu nanizani šareni baloni.

Čuje se pjesma Sretan rođendan!

Nastaje žamor čestitanja. Ana je sretna.

SCENOSLIJED

1. ŠKOLA, HODNIK, INT., JUTRO

Ema i Mima hodaju hodnikom prema učionici 73. Nešto nerazgovjetno šapuću jedna drugoj na uho. Smiju se. Iz suprotnog smjera dolazi Ana. Ana ih pogleda, a onda se Ema nagne prema Mimi i nešto joj šapne u uho. Značajno pogledaju Anu. Ana spusti pogled.

2. ŠKOLA, UČIONICA 73, INT., JUTRO

Vrata učionice 73 širom su otvorena. Desetak učenika stoji uz klupe, na različitim mjestima. Čuje se nerazgovijetan žamor. Učenici ulaze pojedinačno, u paru ili u malim skupinama. Ulaze Mima i Ema. Prilaze prvoj skupini. Nešto im šapuću. Ostali dotrče do njih. Svi zajedno se došaptavaju, smiju se. Ulazi Ana. Ugleda učenike kako se došaptavaju. U trenutku kada uđe, jedan se učenik (Ivan) okrene prema njoj, a zatim brzo prema ostalima. Stavlja prst na usta i kaže: “Pssssssssssssssst!“ Žamor se prekine. Ana polako, tužna lica ode u dno učionice i sjedne sama. Iz skupine se izdvoje Ema i Mima. Dolaze do Ane. Ana sa strahom podiže pogled. Mima joj u ruku pruži kraj dugačke, crvene trake. Ana ju, bez riječi, začuđeno pogleda. U razredu se ništa ne čuje. Potpuna je tišina. Svi učenici gledaju u njih. Ema bocne Anu u rame i kaže tiho: “Poooovuciii!“  Ana lagano, plašljivo povuče kraj mašne. Ništa se ne dogodi. Ema se nasmije: „Pa daj malo jače, halo!“ Ana povuče. U tom trenutku u zrak se podižu nanizani šareni baloni. Ana iznenađeno pogleda prema njima. U razredu se zaori pjesma:“Sreeeeetan rođendan ti, sreeetan rođendan ti, sreeeeeetan rooođendana, Ana, sada žeeee-li-mo mi!“ Zatim ponovno nastane žamor. Svi zaokruže Anu i čestitaju joj. Između učenika vidi se Anina glava sa sretnim osmijehom na licu.

NASLOV: SLUČAJNI NAPAD NA PROFESORICU

SINOPSIS

Marko zlostavlja Darka te mu uzima tenisicu i trči u učionicu. Marko izlazi iz učionice i baca tenisicu s ciljem da pogodi Josipa. Profesorica Kavajin slučajno je naišla i tenisica je pogodila  u glavu nju umjesto Josipa. Josip pristojno provjerava kako je profesorica, a ona ljutito  poziva  Marka. Njih dvojica ispričavaju se profesorici i obećavaju da se to više neće događati.

SCENOSLIJED

1.ŠKOLSKI HODNIK, INT, DAN

Marko se navlači s Darkom i uzima mu tenisicu. Darko se osjeća nemoćno. Ljut  je i na rubu plača. Ne zna kako doći do svoje tenisice. Čuje se kako tiho govori: „Ma daaaaaj!“

Marko brzo trči s ciljem da pogodi Josipa. Josip urliče i skriva glavu trenirkom.

Josip trči hodnikom kad se odjednom ispred njega stvori profesorica Kavajin.

Tenisica završava na profesoričinoj glavi. Iznenađena profesorica hvata se za glavu, podigne pogled i ljutito pozva: „ Marko!“

Marko nemoćno gleda prema profesorici. Vidi se da mu je žao. Ispričava se profesorici zajedno s Josipom:“ Oprostite, nismo htjeli Vas pogoditi. Neće se ponoviti.“

2. UČIONICA 73, INT, DAN

Marko, Josip i profesorica Kavajin zajedno ulaze u učionicu. Smiju se.

2) U drugom zadatku učili smo kadrove, planove i rakurse: