Događanja u šk.g. 2022./23.
Autor: Evica Tihomirović, 23. 9. 2022.

2022./23.

21. 4. 2023.

Noć knjige obilježava se svake godine 23. travnja na dan kada su 1616. godine umrli književnici William Shakesepeare i Miguel Cervantes de Saavedra. Ove godine manifestacija je za glavnu temu ima umjetnu inteligenciju (AI), a bavi se i književnicima Antunom Gustavom Matošem i Marijom Jurić Zagorkom kojima ove godine obilježavamo 150. godišnjicu rođenja.

22. travnja obilježavamo Dan hrvatske knjige u spomen na 22. travnja 1501. godine kada je Marko Marulić završio pisanje svoga spjeva "Judita" na hrvatskom jeziku.

U školskoj knjižnici je se ova manifestacija obilježena u petak, 21. travnja od 13 do 17 sati. Uz predstavu učenika 4.a razreda "Trinaesti petak u godini" iz knjige M.Rundek: "Letači srebrnih krila", učenici 8.b razreda raspravljali su o umjetnoj inteligeniciji na temu: "Može li umjetna inteligencija kreirati originalno djelo?". Upoznali su se s CHAT GPT i njegovim mogućnostima.

ŠTO JE UMJETNA INTELIGENCIJA? ppt

28. ožujka učenici petih razreda susreli su se s pripovjedačicom Margaretom Peršić.

„Moje drugo ime je Rapsodija, pripovjedačica lutalica. Svakoj priči znam početak i kraj. Pripovijedati ću vam priče opasne i strašne, ljubavne i one pustolovne o junacima slavnim, djevama bajnim i vremenima davnim. Pripovjedačica sam starog kova, novoga doba, a ove priče u jedan sat stanu, a sjećanja na njih traju i traju. A vi dođite, ugodno se smjestite, priču počujte, a poslije pričajte kako ste tamo i vi bili, medovinu pili i dobro se zabavili!”

8. ožujka  u knjižnici je provedeno online županijsko natjecanje "Čitanjem do zvijezda" koje ove godine ima za temu "I love London". Učenice Lucija Stantić iz 5.a razreda, Leni Britvić i Marija Došen iz 7.b razreda na ovom natjecanju osvojile su drugo mjesto i tako se plasirale na nacionalno natjecanje koje će se održati 5. svibnja u Čakovcu. Učenicama čestitamo i nadamo se uspješnom nastupu na državnom natjecanju!

7. ožujka učenici 7.a i 7.b razreda rješavali su kviz o financijskoj pismenosti. Kvizu je pristupilo oko 400 ekipa iz cijel Hrvatske, što govori o velikom interesu o ovakvom načinu učenja o osnovama financijske pismenosti. Učenici su se dobro zabavili rješavajući kviz, a nešto i novo su naučili o načinu raspolaganja novcem. Pripreme za sljedeću godinu već počinju.

8. veljače našu školu je nakon dvije godine kada nismo imali književne susrete uživo posjetila spisateljica Željka Horvat Vukelja. U knjižnici su se snjome susreli učenici 2.a,b,c,d i e razreda. Željka nam je došla sa svojom čarobnom prijateljicom"Ljubicom torbić" iz koje je izvukla svakakva čuda, od lutkica na štapiću do glazbenih instrumenata. Učenike je oduševio afrički instrument kalimba koji bi lako mogla svirati sva djeca jer se na njemu svira poput igranja prstimva po mobitelu.Naravno da je kalimba bila jedan od dijelova priče koju je Željka ispričala učenicima. Nakon susreta učenici su rado posuđivali knjige ove autorice jer ih je zainteresirala za njih, pa je književni susret ispunio sva očekivanja.

19. siječnja učenici prvih razreda imali su književni susret s Jadrankom Čunčić Bandov, autoricom i lutkaricom brojnih igrokaza. Autorica je odglumila svoje igrokaze koji su objavljeni u knjigama "Od jarca do komarca", "Šale, priče, zvrndalice", "Tinka Fakinka" i "Igre sa zmajevima". Upoznali su Tikvanticu, sloniće, magarce, klauna  još mnoge likove iz igrokaza.

Završnica Nacionalnog kviza za poticanje čitanje "Nije lako kad si mlad"

15. studenoga u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici održana je završnica kviza za poticanje čitanja i izvučene su nagrade za 15 pobjednika iz knjižnica diljem Hrvatske. S knjižničarkom su na događanju sudjelovale učenice 5.a razreda. Taj dan je i završila manifestacija "Mjesec hrvatske knjige". Na završnom izvlačenju prisutni su se družili s autorima knjiga koje su čitali za kviz - Elizabetom Končić Trlek i Zoranom Pongrašićem.

Šest lica pronašlo je autora!

8. studenoga u školskoj knjižnici je održan književni susret s Tomislavom Šovagovićem, autorom knjige „Spremište Trešnjevka“ . Kao bivši učenik naše škole prisjeća se svojih osnovnoškolskih dana i vraća nas u rane devedesete, a na susretu su uz učenike bili i stvarni likovi iz ove nadasve zanimljive knjige. Učenici 7.b razreda imali su za autora bezbroj pitanja, a učitelji su se s nostalgijom prisjetili prvih dana početka rada naše škole.

Upravo zbog vlastitoga dnevnika, nenapisanoga u ono vrijeme, svjestan da je svaka istina subjektivna, a doživljaj uvijek osoban, poželio sam tri i pol desetljeća poslije barem malo ispuniti prazninu i napisati knjigu koja, vjerujem, djelomično vraća dug onom klincu i svim drugim dječacima i djevojčicama, ako su kojim slučajem zaboravili na svoje djetinjstvo.”

T. Šovagović: “Spremište Trešnjevka”