Događanja u knjižnici šk.g. 2017./18.
Autor: Evica Tihomirović, 30. 10. 2017.

NOĆ KNJIGE 2018. - 23. 4. 2018. 12 - 14 sati

Manifestacija Noć knjige je organizirana kako bi se, bez zatvaranja očiju pred često nelijepom svakodnevicom, barem na jedan dan više govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga, uz osnovnu nakanu predstavljanja knjiga domaćih i svjetskih autora te druženja uz knjigu i čitanje. Priliku za to pružili su "Svjetski dan knjige i autorskih prava" (23. travnja) koji je proglašen 1995. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simboličan datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega.

22. travnja obilježava se i  "Dan hrvatske knjige" jer je toga dana 1501. godine Marko Marulić završio pisanje svoga spjeva "Judita" . Cilj projekta je kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturološkog dosega, koji se svakodnevno dovode u pitanje trivijalizacijom i medijskim zapostavljanjem.

I ove godine naša škola uključila se u obilježavanje Noći knjige temom "Šprehe zagrebečke".   Noć knjige obilježit ćemo matinejom u školskoj knjižnici. Učenici 5.a irazreda prikazat će svoje viđenje Bajke o ribaru i ribici, a učenici 5.c razreda višejezični prikaz (hrvatsko-njemačko-engleski) narodne bajke "Kraljeva kći". S bajki prelazimo na pjesme književnice Maje Cvek "Šprehe zagrebečke" u kojoj učenike želimo upoznati s "agramerskim" jezikom staroga Zagreba. Poznavanje toga jezika provjerit ćemo kroz mali natjecateljski kviz i nadamo se dobroj zabavi

9. travnja, prvog dana nastave nakon uskrsnih blagdana spisateljica i autorica brojnih knjiga za djecu Željka Hovrat Vukelja razveselila je učenike 1. razreda na književnom susretu. Uz priču, pjesmu, glumu i smijeh vrijeme je  brzo prošlo i nadamo se da će susret mnogima ostati u najljepšem sjećanju. A sada navalimo i na čitanje njezinih knjiga koje imamo u školskoj knjižnici.

22. veljače učenici 3.a i 3.b razreda posjetili su Knjižnicu Staglišće kako bi se upoznali s gradskom-mjesnom knjižnicom. Tom prigodom susreli su se s pjesnikinjom Majom Cvek koja im je uz priče i legende o starom Zagrebu čitala i pjesme iz svojih zbirki "Trenuci sjećanja", "Zagrebački vez" i "Šprehe zagrebečke". Kako su pjesme pisane na "agramerskom", "zagrebačkom jeziku",  učenici su upoznali i dio jezične, nematerijalne kulturne baštine našega grada.

U Mjesecu hrvatske knjige, učenici  7. i 8. razreda uključili su se u Nacionalni kviz za poticanje čitanja.  Naslov i tema kviza u 2017. godini je ČITANJE NE DOLAZI U PITANJE.   Za ovaj kviz korištene su online izdanje enciklopedija Hrvatskog leksikografskog zavoda i čitale knjige:  MAJA BRAJKO LIVAKOVIĆ: Milijunaši; TIHOMIR HORVAT: Mali ratnik; SANJA PILIĆ: Pošalji mi poruku.  Ove godine kviz su ispunjavali učenici 7.d razreda, a u izvlačenje glavne nagrade ušla je učenica Laura Kukovičić iz 7.d razreda. Više   stranici Nacionalni kviz za poticanje čitanja.

Hrvatska mreža školskih knjižničara i ove godine organizira Kviz znanja i kreativnosti "ČITANJEM DO ZVIJEZDA" koji se sastoji od dva dijela: Kviza znanja i izrade plakata. Naziv ovogodišnjeg projekta je "ZAPISI IZ ŠKRINJICE SJEĆANJA", a za natjecanje treba pročitati sljedeće knjige: Sue Townsend: Tajni dnevnik Adriana Molea; Jeff Kinney: Gregov dnevnik: kronike Grega Heffleya;  Jadranka Klepac: Kora od jabuke.

Sve zainteresirane učenike 6. 7. i 8. razreda knjige čekaju u školskoj