Događanja u knjižnici u šk.g. 2018./19.
Autor: Evica Tihomirović, 29. 10. 2018.

ISLM Bookmark Exchange Project je projekt Međunarodne udruge školskih knjižničara koji se provodi svake godine povodom Mjeseca školskih knjižnica. Ove godine uključili su se 1.d razred s učiteljicom Ivanom Livaić i 3.d razred s učiteljicom Suzanom Cindrić. Učenici 1. razreda razmjenjuju bookmarkere s vršnjacima iz Australije, a 3.d razred s učenicima iz Portugala. Uz to su prvaši naučili puno zanimljivosti o Australiji. trećaši o Portugalu.

1.d je oslikao svoje bookmarkere motivima dalmatinera, kravate, grada Dubrovnika,  i icitarima, a 3.d razred je za motiv uzeo kravatu i jabuke.

Pokloni za 1.d stigli iz Australije

Učenici 1.d su s veseljem napokon dočekali poštansku pošiljku od učenika iz Australije. Svatko je dobio označivač stranica i dugačko pismo, a u paketu je bila i slikovnica o njihovom gradu Melbourneu.

Učenici i učenice 3.b razreda, članovi čitateljske grupe uključeni su u projekt "NAŠA MALA KNJIŽNICA" nakladnika Ibis-grafika.

Projekt uključuje objavljivanje šest knjiga nagrađivanih autora iz Slovenije, Litve i Hrvatske koje su namijenjene djeci u dobi od 8 do 11 godina s ciljem poticanja čitanja i razvijanja kritičkog čitatelja.  Hrvatsku predstavlja knjiga Grigora Viteza "O zecu koji se volio smijati". Knjigu je 23. listopada u našoj školi predstavila pripovjedačica Srebrenka Peregrin. Učenici su sa zanimanjem pratili pripovijedanje i dosta toga naučili o pjesniku i pripovjedaču Grigoru Vitezu. Radujemo se daljnjem druženju i čitanju 6 odabranih knjiga.

KNJIGE KOJE SUDJELUJU U PROJEKTU

HRVATSKA:  O zecu koji se volio smijati – Grigor Vitez, tekst (izbor od tri priče), Peter Škerl, ilustracije
SLOVENIJAStrašna vila i divlja zima – Jana Bauer, tekst; Caroline Thaw, ilustracije

Čarabaralo –Ida Mlakar, tekst; Zarja Menart, ilustracije

Kako je Oskar postao detektiv - Andrej Rozman Roza, tekst; Ana Košir, ilustracije
LITVA:  Lijenozemska –  Kestutis Kasparavičius, tekst i ilustracije

Priče iz legla buha – Gendrutis Morkunas tekst, Lina Žutaute, ilustracije.

Svi autori i ilustratori čije knjige sudjeluju u projektu dobitnici su raznih nagrada u svojim zemljama i kroz ovaj projekt predstavljamo ih i našoj publici. U cilju što bolje vidljivosti, predvidjeli smo razne aktivnosti:

Više o događanjima .....https://www.ibis-grafika.hr/shop/category/vijesti/

12. listopada učenici osmih razreda koji pohađaju dodatnu nastavu iz fizike u pratnji knjižničarke i prof. posjetit će Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti u kojoj je postavljena izložba o životu i djelu matematičara, fizičara i astronoma Marina Getaldića. Izložba je postavljena u sklopu projekta "Upoznajmo hrvatsku znanstvenu baštinu", a kroz nju će provesti autorica izložbe dr.sc. Marijana Buljan.